Kui plaanid osta hõbeeheteid, on oluline teada erinevust puhta (999) hõbeda ja 925 prooviga hõbeda vahel. Enamik turul olevaid hõbeehteid on prooviga 925, meie tootevalikus on aga ka 999 prooviga ehteid.
Mis vahe on 925 ja 999 hõbeehete vahel?
925 hõbe koosneb põhimõtteliselt 92,5% puhtast hõbedast ja seda tuntakse ka kui “sterlinghõbedat”.Lihtsamalt öeldes tähendab see hõbedat, mis on segatud teiste metallidega, samas kui 999 hõbeehted on valmistatud 99,9% puhtast hõbedast ja on kas 100% puhtad või sisaldavad vähem kui 0,1% vaske või muid aineid.
Võrdle 999 peenhõbedat kašmiiriga ja 925 hõbedat peene villaga. Mõlemad on võrdselt kaunid ja väärtuslikud, kuid kašmiir on lihtsalt veidi meeldivam kanda ja sama võib öelda 999 hõbeda kohta, mis tundub pehmem ja kergem kui tugevam 925.
Nende kahe hõbedatüübi koostis on erinev. 999 hõbeda omadusteks on kõrge hõbedasisaldus ja pehmus, samas kui 925 sterlinghõbe on tugev, vastupidav ja läikivama värvusega, sisaldades 92,5% hõbedat ja 7,5% lisametalli.
999 hõbe sobib tavaliste hõbeehete valmistamiseks, kuid selle pehmuse tõttu ei sobi see peenemate ehete, nagu kettide jaoks.
Vastupidavus on üks peamisi erinevusi nende kahe hõbedavormi vahel. 925 hõbe on kuluefektiivne; seda on samuti lihtne parandada. Puhas hõbe ei oksüdeeru nii kergelt, teisest küljest pole hõbe 999 nii vastupidav kui hõbe 925 ja see on kallim, kuna puhast hõbedat ei segata teiste odavamate metallidega. Teiste metallide lisamine hõbedale muudab selle tugevamaks, kõvemaks ja kauakestvamaks, nii võimaldab see luua keerukamaid disaine (kette, kõrvarõnga konkse jne).
999 hõbe
Plussid:
- Täiesti puhas hõbe ehk hüpoallergeenne
- Tuhmub palju aeglasemalt kui sterlinghõbe
Miinused:
- Kallim
- Pehme ja painduv
- Soojema tooniga (maitse asi)
925 hõbe
Plussid:
- Taskukohasem
- Vastupidavam
Miinused:
- Vajab rohkem hooldust
- Segatud teiste metallidega ehk pole nii hüpoallergeenne
Milliseid metalle lisatakse hõbedale, et muuta see vastupidavamaks?
Hõbedale 925 lisatakse tavaliselt vaske, mis on kõige levinum lisaaine, ja lisaks sellele kasutatakse sulamis mõnikord ka tsinki, mangaani, plaatinat ja germaaniumi. Hõbeehete valmistamiseks kasutatakse metallisulameid, et suurendada nende tugevust ja vastupidavust. Samas on allergiad teiste metallide suhtes levinumad.
Sterlinghõbe vs. 925 hõbe
925 hõbe ja inglise keeles Sterling silver on üks ja sama, ainus erinevus on nimetus. See on sulam, mis sisaldab 92,5 protsenti hõbedat ja 7,5 protsenti sulameid, mis võivad sisaldada tsinki, vaske või niklit.
Tavalised sterlinghõbeda proovimärgised on järgmised:
- 925
- Sterling
- Sterling silver
- 92,5%
- 925/1000
Nõuanded oma lemmikhõbeehete hooldamiseks ja suurepäraseks investeeringuks:
Oma hõbeehete hooldamine nõuab hoolikust ja veidi hellust. Need võivad kesta põlvkondi, kui hoiustamine ja hooldus on õigesti tehtud.
Hoia neid õhukindlates kottides või karpides, millel on tuhmumisvastased omadused ja eemal muudest aksessuaaridest, kui sa neid ei kasuta. Need kotid hoiavad õhu eemal ja säilitavad sära ja briljantsuse.
Hoia neid eemal teistest metallidest, kuna hõbe 925 on oma ümbruse suhtes reaktiivsem, kui see puutub kokku teiste elementidega.
Ära jäta oma hõbeeheteid öökapile, kuna õhuga kokkupuude võib õrna hõbeda tuhmistada.
Üle 100€ tellimusega tuleb meie ehetega kaasa ka spetsiaalne hõbeda poleerimislapike, et saaksid ehteid kodus ise hooldada. Vajadusel saad lappe meie käest ka eraldi osta.
Kui tunned, et sellest jääb väheks saad ehted ka meile hooldusesse või parandusse tuua! Selleks kirjuta meile info@loominguleheke.ee ja räägime lähemalt.
Ennetav hooldus on alati lihtsam kui järelhooldus!